ماموپلاستی

ماموپلاستی
مهر ۲۴, ۱۳۹۵

ماموپلاستی

برخی بانوان به دلایلی نظیر بارداری، چاقی، یائسگی، مصرف داروهای هورمونی و ژنتیک سینه های بسیار بزرگی دارند که وزن زیاد سینه ها منجر به برجسته شدن شیاری در بین دو کتف، دردهای مزمن پشت و شانه و قاعده گردن، عفونت مکرر در زیر و وسط سینه، از دست دادن اعتماد به نفس به دلیل عدم تناسب سینه ها و… می شود. به کمک جراحی زیبایی سینه که به آن ماموپلاستی گفته می شود این مسئله به راحتی قابل حل است. عمل ماموپلاستی شامل برداشتن چربی سینه و بافت غددی و پوست اضافی سینه ها، شکل دهی مجدد و متقارن سازی سینه ها و تغییر محل هاله نوک سینه می باشد. ماموپلاستی باید بعد از تکمیل رشد سینه ها یعنی پس از طی سن بلوغ انجام شود. ماموپلاستی برای افرادی که تصمیم به بارداری در آینده دارند، اشخاص سیگاری، افرادی که دارای اضافه وزن زیادی هستند و یا افرادی که داروهای ضد التهابی نظیر وارفارین، آسپرين و … مصرف می کنند؛ انجام نمی شود.

مراحل ماموپلاستی :ماموپلاستی

ماموپلاستی توسط برش هایی بر روی سینه و برداشتن بافت غددی، پوست و چربی اضافی انجام می شود . زمانی که بزرگی سینه مربوط به ازیاد چربی باشد (نه پوست اضافه) بنا به تشخیص جراح، این چربی اضافه به روش لیوساکشن تخلیه می شود. در جلسه مشاوره با پزشک جراح که پیش از درمان صورت می گیرد با توجه به در نظر گرفتن تمایل بیمار، براساس شرایط فردی، اندازه و ترکیب سینه، میزان برداشت مورد نیاز و تشخیص جراح ؛ روش کوچک کردن اندازه ی سینه تعیین می شود. در ماموپلاستی بی حسی به صورت بی هوشی عمومی و یا تزریق داخل وریدی مسکن، انجام می شود.

انواع برش های ماموپلاستی شامل موارد زیر می باشد :

  1. برش های کوچک : این برش ها برای سینه هایی که آویزان نبوده و بیشتر از چربی اضافه تشکیل شده اند، کاریرد دارد. در همچین مواردی برای کوچک کردن سینه از لیپوساکشن استفاده می شود.
  2.  برش دایره ای شکل اطراف هاله سینه(dounut) : برشی است که تنها در دور هاله سینه ایجاد می شود.
  3.  برش سوراخ کلید (lolly pop, keyhole) : به برشی که دور هاله سینه و خط عمودی از زیر آن تا چین طبیعی زیر سینه انجام می شود، به اصطلاح برش سوراخ کلید گفته می شود.
  4.  برش لنگر شکل یا T معکوس (anchor, wise patern) : در سینه های بسیار بزرگ و افتاده که بافت اضافی دارند، و یا سینه هایی که پوست اضافه زیادی داشته باشند؛ از برش لنگری برای اصلاح شکل سینه استفاده میشود. این روش از ۳ خط برش شامل برش اطراف هاله سینه، برش عمودی از هاله سینه تا چین طبیعی زیر سینه و برش افقی به موازات چین زیر سینه تشکیل شده است.

برداشت و تغییر موقعیت بافت ها : پس از انجام برش جراحی، نوک سینه (که به خون رسانی و عصب اصلی خود متصل است) تغیر محل داده می شود. اگر نیاز به تغییر اندازه هاله نوک سینه است؛ قطر هاله سینه توسط برداشتن پوست آن، کاهش پیدا می کند. بافت سینه ی باقیمانده کوچک شده بالا آورده و شکل داده می شود.

بستن برش ها : برای شکل دادن به سینه تازه ساخته شده، برش ها در عمق سینه بخیه زده می شوند و پس از آن نوبت به بخیه زدن پوست می رسد، که پوست توسط نوار چسب جراحی یا چسب پوستی بسته می شود. خطوط حاصل از برش دائمی می باشند ولی لازم به ذکر است این خطوط در زیر سوتین و یا لباس شنا پنهان می شوند و دیده نمی شوند.

نتیجه بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده می باشد و با گذشت زمان تورم ناشی از عمل جراحی از بین رفته و خطوط ناشی از برش ها کمرنگ می شوند.

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی