ژنیکوماستی

ژنیکوماستی
مهر ۲, ۱۳۹۵

ژنیکوماستی

در علم پزشکی به بزرگ شدن بافت پستان در مردان ، ژنیکوماستی (Gynecomastia) گویند. در این مقاله مبحث ژنیکوماستی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

علت ژنیکوماستی یا همان بزرگی سینه در مردان چیست؟

نشانه های بزرگی سینه در مردان میتواند بالا رفتن وزن و یا عدم تعادل هورمونی مانند اختلالهای متفاوت غدد درون ریز باشد که این امر نیز باعث تاثیر در تولید تستوسترون خواهد شد. در مردان ضخامت طبیعی بافت پستان معمولا از 3 تا 2/5 سانتیمتر کمتر میباشد ، اما در وضعیت ژنیکوماستی بافت غدد پستان نیز بزرگ خواهد شد. این افزایش و بزرگ شدن اندازه سینه باعث دردناک شدن و حساس شدن در بافت پستان خواهد شد و ممکن است این بزرگی در یک سمت و یا در هر دو طرف به وجود آید. به طور کل در هنگام بلوغ و یا در طول بالا رفتن سن در اثر تغییرات هورمونی بزرگی سینه در مردان نیز رخ خواهد داد. این تغییرات بین دو هورمون استروژن که هورمون زنانه میباشد و تستوسترون که هورمون مردانه بوده انجام میگیرد و زمانی که این دو هورمون بهم بخورد امکان بزرگ شدن سینه نیز وجود دارد. مقدار و اندازه این هورمون ها در حالت طبیعی در جنس مخالف کم ترشح خواهد شد به طور مثال هورمون استروژن که هورمون زنانه است در بدن مردان به مقدار کم ترشح خواهد شد. در این میان تعدادی از داروهایی که بدون نسخه فروخته و مصرف میشوند ، داروهایی که برای افزایش حجم عضله و دوپینگ استفاده می شوند و داروهای غیر قانونی   باعث بزرگ شدن بافت پستانها میشود به علاوه بعضی از بیماری ها و تومورها هم در این موضوع دخیل هستند.

ژنیکوماستی

مشکل ژنیکوماستی بیشتر در چه سنی شایع است؟

در بین پسران نوجوان 13 تا 19 ساله مشکل ژنیکوماستی نیز شایع است به طوی که 65 درصد پسران 14 ساله دچار ژنیکوماستی هستند. حدود یک سوم از پسران در سنین بلوغ دچار ژنیکوماستی میشوند این موضوع در پسران نوجوان بسیار رایج است. اما در بزرگسالی وجود این عارضه به کمتر از یک درصد خواهد رسید. بزرگی پستان اغلب بدون درد و خفیف بوده ولی در تعدادی از مردان این موضوع باعث حساس شدن و اعتراض آنها میشود.

 

درمان و تشخیص مشکل بزرگی سینه در مردان

ژنیکوماستی معمولا به علت مصرف بعضی داروها و یا بیماری کبدی بوده و علت بزرگ شدن پستان قابل تشخیص است. در نوجوانان بعد از دو تا سه سال بر طرف خواهد شد و نیازی به آزمایش نخواهد بود اما در مردان و سنین بالاتر امکان دارد نوعی بیماری عامل بزرگ شدن پستان ها باشد و لازم است در صورت نیاز بیمار آزمایش هایی مشخصی انجام دهد.

این مشکل در بسیاری از موارد نیاز به درمان خاصی ندارد و ممکن است با قطع مصرف داروهایی که باعث بزرگی سینه درمیشوند این مشکل بر طرف شود و در نهایت در نوجوانان در کمتر از سه سال ژنیکوماستی بر طرف خواهد شد.

در مواردی که شخص دچار درد و حساسیت شده با درمان دارویی امکان برطرف کردن بافت اضافی پستان نیز وجود دارد و گاهی هم برای از بین بردن این بافت ها به جراحی نیز ختم خواهد شد.

نکته مهم در این موضوع این است که افزایش بافت چربی در هر شرایطی ژنیکوماستی نیست ، ممکن است پسران و مردانی چربی زیادی در قسمت قفسه ی سینه ی خود داشته باشند که ظاهری به پستانهای بزرگ داشته باشد که به آن ژنیکوماستی کاذب گفته میشود.

 

چه داروهایی باعث ژنیکوماستی میشوند:

  • اسپرونولاکتین (آلداکتون)
  • کتوکونازول (نیزورال) جهت عفونت قارچی
  • فیناستراید (پروسکار)
  • داناستراید (اودارت) جهت بزرگی پروستات
  • دیگوکسین (لانوکسین) جهت درمان بیماری قلبی
  • سایمتیدین بلوک‌کننده اسید معده

 

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی