آشنایی با لیپولیز

آشنایی با لیپولیز
آذر ۷, ۱۳۹۵

آشنایی با لیپولیز

به طور شایع لیپولیز به مفهوم تخریب بافت چربی و یا کاهش بافت چربی به کار گرفته میشود اما در واقع لیپولیز به معنای شکستن سلولهای چربی میباشد . در این مقاله به موضوع ” آشنایی با لیپولیز ” میپردازیم . روش های متفاوتی جهت انجام لیپولیز وجود دارد :

  1. به کمک تزریق مواد داخل بافت چربی (مزوتراپی )
  2. به کمک امواج صوتی (اولتراسونیک )

آشنایی با لیپولیز

تعریف لیزر لیپولیز و نحوه ی عملکرد آن :

لیزر لیپولیز روشی است که در آن از یک فیبر نور لیزر جهت رفع چاقی به داخل بافت چربی فرستاده میشود و باعث شکستن چربی ها و در نهایت از بین رفتن آنها میشود . در این روش در اثر تابش اشعه لیزر ، چربی ها به شکل نیم مایع در می آیند و می توانند به آسانی توسط بدن جذب شوند و  یا حتی از بدن خارج شوند . در روش لیپولیز از لیزر  Diodeبه شکل پالسی استفاده میشود که به صورت داخل بافتی اعمال خواهد شد به عبارت دیگر بر روی پوست سوراخ های 1 تا 2 میلی متری ایجاد میشود و تحت بی حسی موضعی یک فیبر نوری باریک به زیر پوست وارد میشود . میتوان گفت روش لیزر لیپولیز در چاقی های خفیف و متوسط کاملا کافی خواهد بود و نیازی به ساکشن نمی باشد .

با استفاده از لیزر لیپولیز ، لایه سطحی و زیر پوست به هیچ وجه نیاز به لیپوساکشن ناهمواری پیدا نخواهد کرد و در نهایت ، نتیجه عمل صاف و به شکل یک دست میباشد. همچنین در این روش پوست سفت و جمع می شود .

 

آشنایی با لیپولیز و مرحله اصلی انجام لیزر لیپولیز :

در ابتدا ناحیه مورد نظر به صورت بی حسی موضعی کاملا بی حس خواهد شد و سپس سوراخ های کوچک 1 تا 2 میلی متری بر روی پوست ایجاد می شود و فیبر نوری بسیار نازک وارد بافتهای چربی زیر پوست خواهد شد . سپس توسط لیز انرژی مشخصی به چربی ها تابانده می شود که نتیجه آن تخریب سلولهای چربی خواهد بود . انجام لیزر لیپولیز حدود به دو ساعت طول می انجامد که بعد از مدت کوتاهی فرد مرخص می شود و میتواند نتیجه عمل را مشاهده نماید  . به طور کلی بازو ها ،غبغب ، پشت ،پهلو ، شکم ، رانها مناسب ترین نقاط بدن جهت لیپولیزر میباشند .

 

مزایای لیزر لیپولیز نسبت به ساکشن :

  • درد و تورم در روش لیزر لیپولیز بسار کمتر میباشد نسبت به لیپوساکشن .
  • بر خلاف لیپوساکشن به علت ظرافت کار با لیزر نتایج بسیار ایده آل و آثار ناهمواری وجود ندارد
  • در روش لیزر لیپولیز تابش لیزر در زیر پوست باعث تحریک و ساخته شدن کلاژن و در نتیجه سفت شدن همزمان پوست می شود .
  • تاباندن لیزر در لایه سطحی باعث رفع سلولیت میشود .

 

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی ( لیپوماتیک , لیپولیز , ابدومینوپلاستی , ماموپلاستی )