آناتومی لایه های چربی

آناتومی لایه های چربی
آذر ۱۳, ۱۳۹۵

آناتومی لایه های چربی

قبل از انجام دادن و حتی تصمیم گیری برای انواع روش های لاغری  همانند : لیپوماتیک ، لیپوساکشن و .. لازم است اطلاعات کافی درباره تمام موارد مهمی که میتواند بر روی نتیجه عمل تاثیر گذار باشند را بدست بیاورید . پوست و چربی های زیر پوست یکی از چندین مواردی میباشند که در امر عمل های لاغری بسیار مهم تلقی میشوند . در ادامه سعی کرده ایم شما را با آناتومی لایه های چربی بیشتر آشنا کنیم .

آناتومی لایه های چربی

 

به طور کلی چربی زیر پوست در سه لایه قرار گرفته است :

  • لایه Apical
  • لایه Mantle
  • لایه عمقی

 

توضیح لایه Apical:

لایه Apical که به نام های پری آدنکسال و لایه تکال نیز شناخته می‌شود. به طور دقیق در قسمت زیرین درم رتیکولار قرار دارد ، و همچنین غدد عرق و فولیکول‌های مو را نیز احاطه کرده است. این لایه ، در برگیرنده کانال‌های لنفاتیک و عروقی در بخش‌های عمقی‌تر نیز میباشد.

به دلیل وجود سیستم‌های عروقی لنفاتیک و عصبی باید در حین لیپوساکشن کلاسیک از آسیب به این لایه جدا خودداری شود . به طور کلی تخریب وسیع این قسمت آناتومیکی می‌تواند باعث ایجاد : اریتم  ، سروما ، هیپرپیگمانتاسیون و یا حتی نکروز کل ضخامت پوست شود .  عوارض ذکر شده در زمانی که جهت ساکشن از کانول‌های با ضخامت ۱۰-۸ میلی متر استفاده میگردید بیشتر دیده میشد . امروزه با استفاده از کانول‌های ۳-۲ میلی‌متری این عوارض به ندرت رخ می‌دهد.

میزان و شدت رنگ میوه‌ها و سبزیجات موجود در رژیم غذایی ارتباط مستقیمی با محتوای کاروتنوئید این لایه دارد . به عبارت دیگر با افزایش یافتن کاروتنوئید مصرفی ، رنگ آن به سمت زردی خواهد رفت.

 

توضیح لایه Mantle:

لایه Mantle قسمتی از لایه سطحی چربی زیر پوست میباشد و به طور کلی از سلول‌های استوانه‌ای چربی تشکیل شده است. عدم وجود این لایه در پوست پلک ، بستر ناخن ، پل بینی و آلت تناسلی مردانه ، این قسمت‌ها را در برابر تروما آسیب‌پذیر خواهد ساخت .

توضیح لایه عمقی:

لایه عمقی فضای بین Mantle و فاسیای عضلات را پر می‌کند . شکل و ضخامت لایه عمقی به جنس، ژنتیک و رژیم غذایی هر فرد وابسته میباشد . سلول‌های چربی این لایه که همانند مروارید چیده شده‌ هستند ، بزرگ میشوند و تبدیل به لوبول‌ها میگردند .

 

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی ( لیپوماتیک , لیپولیز , ابدومینوپلاستی , ماموپلاستی )