توصیه های ایمنی در رابطه با لیپولیز

توصیه های ایمنی در رابطه با لیپولیز
مهر ۲۵, ۱۳۹۵

توصیه های ایمنی در رابطه با لیپولیز :

یکی از شایع ترین روش های درمان چاقی موضعی لیزر لیپولیز می باشد. لیزر لیپولیز یکی از موثرترین راه های درمان چاقی موضعی است که کاربرد وسیعی در زمینه جراحی زیبایی دارد با این وجود بیمار باید اطلاعات کافی در رابطه با این روش داشته باشد و این آگاهی بیمار نقش موثری در نتیجه گیری مطلوب و مورد رضایت وی، خواهد داشت.

جلسه مشاوره با پزشك جراح :لیپولیز

قبل از هرگونه اقدامی جهت از بین بردن چاقی موضعی، جلسه مشاوره ای با پزشک جراح خود خواهید داشت. در این جلسه با توجه به انجام ارزیابی های اولیه توسط پزشک، بهترین روش درمانی موثر برای درمان چاقی موضعی به شما پیشنهاد خواهد شد و شما اطلاعات و آگاهی های لازم را کسب خواهید کرد.
انجام ليپوليز برای چه افرادی ممنوع می باشد؟

 • اشخاصی كه به طور کلی چاقی فراگیر و شدیدی دارند و شاخص جرم بدني (BMI ) آنها بالاي 35 می باشد.
 • اشخاصی که دچار مشکلاتی نظیر بيماری قلبي – عروقی يا ريوي هستند.
 • افرادی که دارای پيس ميكر قلبي (دستگاه ضربان ساز) هستند.
 • افرادی که از اختلالات انعقادی ، بیماری های کلیوی و یا کبدی رنج می برند.
 • اشخاصی که دارای ثبات روحی _ روانی نمی باشند.

 

آمادگي قبل از عمل لیپولیز :

 • دو هفته پیش از عمل به هیچ عنوان سیگار نباید مصرف شود زیرا در صورت مصرف سیگار فرآیند التیام بافت به تاخیرخواهد افتاد. در نتیجه افراد سیگاری باید دو هفته پیش از عمل مصرف خود را به صفر برسانند تا دوره نقاهت شان کاهش پیدا کند.
 • یک هفته قبل از عمل ، مصرف داروهايي نظير آسپرین (که رقیق کننده خون می باشد و موجب تشدید خونریزی حین عمل می شود.) ويتامين Eو فرآوردههاي امگا3 باشد قطع شود.
 • شب پیش از عمل بهتر است با آب گرم استحمام کنید و با مصرف یک آرام بخش ملایم حداقل حدود 8 ساعت خواب آسوده ای داشته باشید.
 • برای عمل لیپولیز انجام آزمايش ساده خون برای شمارش سلول هاي خونی (CBC) و آزمون انعقادی (IT-PIT) توصیه می شود و در افراد با گروه سنی بالاتر بنا به تشخیص پزشک انجام آزمايشات تكميلي لازم است.
 • امروزه با استفاده از روش Tumescent علاوه بر ايجاد بيحسي موضعی، عوارضی نظير كبودی، تورم و خونريزي نیز به طرز شگفت آوری کاهش پیدا می کند. باتوجه به اینکه آستانه درد در افراد مختلف، متفاوت می باشد در برخی موارد از روش های تکمیلی نظیر بی هوشی، بی حسی موضعی و یا تسكين دارویی (sedation) نيز استفاده می شود
 • ليزر ليپوليز همانند ساير اعمال جراحي باید در مراكز جراحي پیشرفته و يا كلينيك های مجهز به اتاق عمل ایمن با شرايط استاندارد و تجهيزات استريل و امكانات بخش بستري و مراقبت های پس از عمل، انجام شود.

مراقبت های پس از لیپولیز

پس  از عمل جراحی لیپولیز پوشیدن گن های مخصوص ، حداقل برای سه تا چهار هفته ، اجباری می باشد ، همچنین در طول مدتی که از گن استفاده می شود ، انجام ماساژ هایی که پزشک تان توصیه کرده ، منجر به پیشگیری از افتادگی پوست و بروز چروک خواهد شد .

در لیپولیز ران ، پیاده روی و راه رفتن بر روی تردمیل ، ورزش های توصیه شده توسط پزشک ، کمک شایانی به فرم گیری عضله های ران خواهد کرد .

در لیپولیز غبغب و صورت ، پس از پایان جراحی ، موضعی که تحت جراحی قرار گرفته باشد ، با باند کشی و یا پوششی شبیه گن ، پوشانده خواهد شد ، که تا 72 دو ساعت ابتدایی پس از جراحی ، در هر 24 ساعت ، فقط یک ساعت آن هم به منظور ماساژ می توانید ، بانداژ را باز کنید .

پس از لیپولیز بازو ، در حدود چهر هفته بر اساس تشخیص پزشک ، باید از گن استفاده نمایید . در 72 ساعت اول پس از جراحی ، به علت فشاری که بر روی رگ های این ناحیه می آید ، بروز ورم بر روی دست ها و ساعد طبیعی است ، اما به منظور کاهش ورم ، بهتر است دست هایتان را موقع استراحت برروی سینه قرار دهید و سعی کنید دستتان آویزان نباشد .

 

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی ( لیپوماتیک , لیپولیز , ابدومینوپلاستی , مامو پلاستی

, بادی جت , پروتز سینه )

دکتر حمید رضوانی