انواع جراحی زیبایی سینه :

جراحی زیبایی سینه معمول ترین عمل زیبایی است که بین بانوان به منظور زیباتر جلوه دادن شکل ظاهری، توسط جراحان زیبایی پلاستیک انجام میشود. در ادامه به انواع جراحی زیبایی سینه اشاره خواهیم کرد.

بزرگ کردن سینه ها :جراحی زیبایی سینه

بزرگ کردن سینه ها توسط عمل جراحی برجسته کردن انجام می شود. برای انجام این عمل مراجعه کننده ملزوم است دوران بلوغ خود را پشت سر گذرانده تا سینه ها حداکثر رشد خود را کرده باشند. از دیگر موارد عمل بزرگ کردن سینه، ابتلا به هیپوپلازی مادر زادی سینه (رشد ناکامل سینه) میباشد که منجر به جراحی ایمپلنت سینه میشود. ایپمپلنتها در زیر سینه یا در زیر ناحیه آرئول (حلقه تیره رنگ دور نوک سینه) قرار داده میشوند و یا اینکه بنا به تشخیص جراحان در زیر بغل قرار گرفته تا اسکار ناشی از جراحی دیده نشود. جنس ایمپلنتها سیلیکون میباشد.

ژنیکوماستی :

ژنیکوماستی بدین معنا میباشد که سینه آقایان به طور غیرمعمول بزرگ بوده و ظاهری متمایل به سینه بانوان دارد. درنتیجه داشتن ظاهری زنانه در مردان منجر به کاهش اعتماد به نفس آقایان میشود. و این مسئله به راحتی با کوچک کردن سایز سینه ها، حل میشود. در این روش برش ظریف و کوچکی در محدوده ناحیه نوک سینه ایجاد شده و چربی و بافت اضافی برداشته میشود. اگر بنا به تشخیص پزشک پوست اضافی هم برداشته شود قاعدتا اسکار بزرگتری برجا خواهد ماند. این عمل با بیحسی موضعی انجام میشود.

شکل سینه ها :

عمل ترمیم یا زیباتر کردن ظاهر سینه برای بانوان که بر اثر ابتلا به سرطان سینه یکی از سینه های خود را از دست داده باشند، انجام میگیرد. این عمل ممکن است همزمان با برداشتن بافت سرطان و یا پس از آن انجام شود. در این عمل از ایمپلنت های سیلیکونی که، هم سطح آن ها و هم داخلشان از جنس سیلیکون است، استفاده میشود. درصورتی که پس از قرار دادن پروتز، پوست به مقدار کافی برای اتساع وجود نداشته باشد؛ در زیر بافت ناحیه سینه کیسه سیلیکونی قرار داده و پس از برداشتن سینه به تدریج این کیسه را با محلول نمکی پر میکنند تا موجب اتساع تدریجی پوست شده و در نتیجه فضای کافی برای قرار گیری پروتز وجود داشته باشد. لازم به ذکر است در مواردی که پوست ناحیه عمل حفظ میشود، نیازی به استفاده ازین کیسه سیلیکونی نیست. جراحان پلاستیک از بافت چربی برداشته شده از قسمتهایی نظیر شکم، ران و کمر برای اصلاح تیپیک سینه استفاده میکنند. بافت چربی برداشته شده برای ترمیم (فلپ) نامیده میشود. سینه های بزرگ در مواردی که درد شانه، درد مزمن ناحیه پشتی شانه و مشکلات تنفسی به همراه داشته باشند نیاز به عمل جراحی کوچک کردن سینه دارند. بدین ترتیب که پس از برداشت بافت اضافی نوک سینه به سمت بالا کشیده میشود.

فرورفتگی نوک سینه :

فرورفتگی نوک سینه یک مشکل مادرزادی است که نوک سینه بجای برآمده بودن فرورفته بوده و به شکل حفره میباشد. این مسئله سبب تحریک پذیری پوست و دانه های پوستی شده و تغذیه نوزاد در دوران شیردهی با مشکل رو به رو میکند. در این عمل برشی در ناحیه دور نوک سینه ایجاد میشود و برای اصلاح تیپیک نوک سینه از روش purse string استفاده میشود.

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی