دوره نقاهت لیپولیز :دوره نقاهت لیپولیز

ليپوليز به معنی شكستن و جدا کردن سلول هاى چربی می باشد ، به عبارت دیگر لیپولیز جهت تخريب بافت چربی يا كاهش بافت چربی ها به كار ميرود . روش های مختلفی جهت ليپوليز وجود دارد از جمله : مزوتراپی و اولتراسونيك . در ادامه موضوع ” دوره نقاهت لیپولیز ” مورد بررسی قرار خواهیم داد .

دوره نقاهت عمل لیپولیز :

اغلب پس از مدت زمان كوتاهی حدود 1 تا 4 ساعت پس از عمل فرد مرخص می شود ، به طور کلی انجام این عمل به صورت سرپايی و بدون نياز به بستري می باشد . فقط بسته به توصیه پزشک جراح مدت 1 تا 3 روز استراحت در منزل توصيه ميشود ، زیرا درد قابل تحملی مانند درد کوفتگی بعد از رفع اثر داروهای بي حسی وجود خواهد داشت و بهتر است فرد در این مدت در منزل باشد و استراحت کند . تورم در ناحیه عمل شده حدود 2 الی3 هفته وجود دارد كه به مروز زمان رفع شده در این مدت پوشيدن گن ضروری است .

نیاز به بستری شدن بعد از عمل لیپولیز :

بسته به وسعت ناحیه عمل لیپولیز امکان دارد این عمل تحت بی حسی موضعی یا تحت بیهوشی عمومی انجام بگیرد . فردی که تحت عمل لیپولیز قرار می گیرد ، در اغلب موارد پس از چند ساعت استراحت مرخص خواهد شد اما در مواردی که وسعت انجام عمل لیپولیز زیاد باشد و به خصوص اگر این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام بگیرد توسط پزشک توصیه می شود که بیمار حداکثر به مدت 24 ساعت بستری و تحت نظر قرار گیرد.

مزایای لیپولیز :

مزایای این روش در مقایسه با روش­های مشابه قبلی که عمدتاً شامل لیپوساکشن مکانیکی و اولتراسونیک می­باشند شامل:
• در روش لیپولیز ، از فیبرهای ظریف تر لیزر استفاده شده که علاوه بر ظرافت بیشتر نسبت بر پروب اولتراسونیک ، خطر صدمه پوست نیز بسیار کمتر میشود و این خود کمک بزرگی به دوره نقاهت این عمل خواهد کرد .
• پس از تخلیه چربی در روش لیپولیز ، به طور مجدد با فیبر لیزری ، به لیفتینگ یا سفت نمودن پوست محل عمل شده اقدام خواهد شد و بعد از چند ماه پس از عمل ، شلی پوست به طور قابل توجه ای کاهش یافته و فرم بهتری بدست خواهد آمد . نتیجه این کار این است که ، احتمال نیاز به جراحی باز برای کشش پوست کمتر خواهد شد .
• فیبر لیزری در مواجهه با عروق باعث انعقاد میشود ، در نتیجه ارتباط بین بافت چربی و عروق ایجاد نمی گردد و به همین دلیل ، شانس بروز آمبولی چربی ، بسیار کاهش خواهد یافت .

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی