سوال های متداول در مورد لیپوساکشن

سوال های متداول در مورد لیپوساکشن
آبان ۴, ۱۳۹۵

سوال های متداول در مورد لیپوساکشن :

اغلب برای انجام دادن هر کاری به صورت روتین و روزمره و برای شناسایی از صحیح و غلط بودن آن کار سوالات و پاسخ های متفاوتی برای فرد پیش خواهد آمد . در این مقاله اشاره ای به تعدادی از این سوال های متداول در مورد لیپوساکشن خواهیم داشت .

تعریف لیپوساکشن :سوال های متداول در مورد لیپوساکشن

لیپوساکشن (Liposuction) یا چربی‌کشی یکی از انواع جراحی‌های زیبایی میباشد. عمل لیپوساکشن با نام های ، چربی‌تراشی (liposculpture) و چربی‌پیرایی (lipoplasty) هم مورد استفاده قرار میگیرد . در این روش جراحی ، بافت های چربی را از ناحیه های گوناگون بدن به ‌وسیله یک دستگاه مکنده و یک لوله توخالی ، به بیرون می‌کشند .

سوال های متداول در مورد لیپوساکشن به شرح زیر میباشد :
• برای چه افرادی لاغری با لیپوساکشن مناسب میباشد ؟
به طور کلی افرادی مناسب جراحی لیپوساکشن هستند که نسبت به بقیه اضافه وزن کمتر و پوستی صاف تر داشته باشند و همچنین دچار مشکلات اعصاب ، قلبی وعروقی نباشند .

• در روش لیپوساکشن آیا پوست بیماردچار افتادگی خواهد شد ؟
افرادی که پوست ناصاف و ترک خورده داشته باشند و یا افرادی که میزان چربی خارج شده از بدن آنها زیاد می باشد این موضوع در مورد آنها صدق خواهد کرد و معمولا پوست دچار افتادگی می شود . در این حالت پس از لیپوساکشن بیمار به چند جلسه اصلاحی جهت درمان پوستش نیاز دارد.

• آیا عمل جراحی لیپوساکشن بازگشت پذیر میباشد ؟
جواب این سوال متاسفانه مثبت می باشد ، بازگشت چربی درروش لیپوساکشن بسیار خطرناک می باشد به دلیل اینکه در صورت بازگشت چربی در اطراف قلب و کبد تجمع پیدا خواهد کرد و احتمال بروز سکته افزایش پیدا خواهد کرد . جهت جلوگیری از این بازگشت فرد حتما باید از رژیم غذایی مناسب و اغلب همراه با فعالیت های ورزشی استفاده نماید .

• آیا احتمال وجود آمبولی پس از انجام عمل لیپوساکشن وجود دارد ؟
متاسفانه ممکن است پس از انجام عمل جراحی لیپوساکشن بیمار دچار به آمبولی ریه ( لخته شدن خون در عروق) شود و این امر به موارد خاصی بستگی دارد و میتوان گفت اگر پزشک در انجام عمل لیپوساکشن مهارت کافی را داشته باشد این احتمال تقریبا به صفر خواهد رسید .

• میزان خطر عمل لیپوساکشن و لاغری به چه عواملی بستگی خواهد داشت ؟
میتوان گفت لیپوساکشن با توجه به شرایطی که دارد می تواند در دسته بی خطرترین و یا پرمخاطره ترین عمل ها قرار بگیرد . موثرترین روش جهت جلوگیری از خطرهای عمل لیپوساکشن در درجه ی اول انتخاب یک پزشک با تجربه و مهارت کافی میباشد . و نکته دیگر اینکه عمل لیپوساکشن را باید در شرایط کاملا استریل و با مجهزترین دستگاه انجام شود .

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی