لیپولیز شکم :

لیزر لیپولیز روشی برای رفع چربی های موضعی می باشد. بافت چربی موضع هایی نظیر شکم ، ران ، غبغب ، دور کفل و کمر ؛ مقاوم در برابر رژیم غذایی و یا ورزش می باشند که با روش لیزر لیپولیز ، با کمترین عوارض رفع می شوند. چاقی شکم منجر به بروز بیماری های قلبی و عروقی ، دیابت و دیس‌لیپیدمی می شود؛ به این ترتیب که در متابولیسم چربی های موجود در ناحیه شکم اختلال به وجود می آید و این امر سبب بالا رفتن میزان سرمی چربی می شود که به تبع آن اختلالات قلبی عروقی در پی خواهد داشت . امروزه روش لیزر لیپولیز شکم به کمک این مسئله آمده است. در این مقاله ما به بررسی ” لیپولیز شکم ” می پردازیم.

لیزر لیپولیز شکم

لیزر لیپولیز شکم روشی آسان ، ایمن و بدون درد برای رفع چربی موضعی شکم می باشد که در کلینیک انجام می شود. عمل لیپولیز شکم اغلب نیازی به بستری شدن ندارد . قبل از انجام این جراحی ، در این ناحیه بی هوشی موضعی تزریق شده و فرد هیچ گونه درد و ناراحتی احساس نخواهد کرد . فیبر نوری لیزر با طول موج معین وارد بافت زیرپوست شده و چربی موضعی را از بین می برد . لازم به ذکر است چربی هایی که طی عمل لیزر لیپولیز شکم برداشت می شوند می توانند در سایر قسمت های بدن مورد استفاده قرار گیرند.

لیزر لیپولیز شکم

در مواردی که فرد چربی موضعی در ناحیه شکمی کم یا متوسطی با بافت شل و یا سفتی دارد؛ عمل لیپولیز شکم جدیدترین، ایمن ترین و راهبردی ترین روش رفع چربی موضعی می باشد. لیزر لیپولیز شکم درمان غیرتهاجهی می باشد که علاوه بر از بین بردن چربی ، پوست شکم را نیز جمع می کند و از شلی و افتادگی پوست پس از عمل جلوگیری می کند.

تفاوت مهم این روش با روش سنتی لیپوساکشن در استخراج بافت چربی می باشد؛ به این ترتیب که لیپوساکشن اقدام به خارج کردن بافت چربی می کند در صورتی که لیزر لیپولیز شکم، چربی موضع را تا نقطه ذوب حرارت می دهد؛ در نتیجه آسیب به بافت کاهش یافته و درمان راحت تر و ایمن تر انجام می شود.

لیزر لیپولیز شامل به کاربردن دو نوع طول موج می باشد : یک نوع طول موج جهت از بین بردن چربی استفاده می شود و طول موج دیگر (با تحریک ساخت کلاژن) اثر سفت کنندگی دارد. درنتیجه سیستم انتقال قدرت دو گانه این امکان را به پزشک می دهد از مناسب ترین طول موج جهت درمان بیماران استفاده نماید. لیپولیز شکم با تزریق موضعی و به وسیله یک کانول ریز از طریق برش کوچکی در پوست انجام می شود. در انتهای کانول یک فیبر نوری انتقال دهنده دو نوع طول موج وجود دارد : طول موج ۹۲۴ نانومتر، جهت از بین بردن سلول های چربی و طول موج ۹۷۵ نانومتر برای جمع شدن و سفت شدن پوست می باشد.

زمان جراحی لیپولیز شکم بسته به وسعت موضع تحت لیپولیز و یا بزرگ و کوچک بودن جثه بیمار، متفاوت بوده و حدود 1 الی 3 ساعت طول می کشد. پس از جراحی، شکم بند منقبض کننده (گن مخصوص) به مدت یک الی دو هفته روی شکم بسته می شود. دوران ریکاوری لیپولیز شکم ۴۸ ساعت می باشد.

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی