لیزر لیپولیز و خطر آمبولی

لیزر لیپولیز و خطر آمبولی
آبان ۲۶, ۱۳۹۵

لیزر لیپولیز و خطر آمبولی

همواره در بین عموم مردم مشاهده شده است که بیماری پس از انجام عمل جراحی با وجود وضعیت عمومی مطلوب ، دچار ایست ناگهانی قلبی و فوت شده است .  آمبولی میتواند دلیل مرگ اینگونه افراد باشد . ایجاد لخته در عروق محیطی مثل عروق پا و حرکت به سمت احشاء اصلی بدن همانند قلب ، مغز و ریه را ترومبو آمبولی می گویند . در ادامه به موضوع “لیزر لیپولیز و خطر آمبولی ” میپردازیم .

لیزر لیپولیز و خطر آمبولی

به طور کلی  آمبولی به دو دسته نیز تقسیم میشود:

  • آمبولی چربی.
  • آمبولی لخته خون.

 

آمبولی لخته خون :

این حالت در جراحی‌هایی که معمولا به دنبال بیهوشی‌های طولانی‌ مدت و همچنین گاها با وجود زمینه‌های ژنتیک در افراد رخ خواهد داد . در نتیجه توصیه میشود از به کار بردن بیهوشی‌های طولانی مدت در انواع جراحی‌های پلاستیک اجتناب شود .

آمبولی چربی :

زمانی که ذره کوچکی از بافت چربی از طریق جریان خون وارد عروق اندام‌های مهم بدن همانند عروق قلب ، مغز و ریه و … می‌شود و همچنین وارد عروق خونی بزرگ میشود ، عضو مهمی از بدن با گرفتگی یکی از  رگهای مهم درگیر خواهد شد و در نتیجه خطرات جانی را در پی خواهد داشت . همیشه بنا به هر دلیلی بافت چربی در مجاورت عروق خونی پاره شده قرار گیرد امکان وارد شدن چربی به داخل عروق خونی وجود خواهد داشت . به طور مثال این وضعیت اغلب به همراه شکستگی استخوان‌های بزرگ دیده میشود  به دلیل اینکه مغز استخوان حاوی چربی میباشد و شکستگی و پارگی همزمان عروق می‌تواند باعث وارد شدن بافت چربی به داخل عروق شود و خطر آمبولی را به وجود بیاورد.

در روش لیزر لیپولیز  و لیپوساکشن و همچنین جراحی‌های کوچک کردن شکم ، سینه هم امکان آمبولی چربی وجود دارد . ام میتوان گفت در صورتی که جراح و متخصص ملاحظات ضروری را رعایت کند و از پارگی عروق و باز شدن عروق خونی جلو گیری کند  امکان آمبولی چربی بسیار ضعیف خواهد شد و نگرانی از این عارضه خطرناک را برای فرد از بین خواهد برد .

 

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی ( لیپوماتیک , لیپولیز , ابدومینوپلاستی , ماموپلاستی )