لیزر لیپولیز چیست

لیپولیزر یا لیزر لیپولیز روشی است که طی آن از یک فیبر نور لیزر استفاده میشود که پس از ورود به بافته های چربی توسط سوراخی چند میلیمتری که بر سطح پوست ایجاد میشود، در اثر تابش اشعه ی لیزر چربی ها شکسته شده و از حالت جامد خارج میشوند و سپس بوسیله ی ساکشن از بدن خارج میشوند.

لیپولیزر یا لیزر لیپولیز

 

آیا در این روش بی حسی صورت میگیرد؟

لیزر لیپولیز تحت بی حسی موضعی انجام میگیرد و نیز پس از این عمل نه ناهمواری در زیر پوست مشاهده میشود و نه پوست سفت میشود. این روش که در سال 2006 به تایید FDA ( سازمان غذا و داروی آمریکا ) رسید، یک الی دو ساعت برای هر ناحیه زمان بر است.

آیا چربی های موضعی برگشت پذیرند؟

در این روش همانطور که گفته شد در محیط استریل اتاق عمل فیبر نوری از شکاف های چند میلی متری وارد بافت چربی شده و با تاباندن انرژی معینی سلول های چربی را لیز کرده و ساکشن کردن آن ها را تسهیل میکند. لیزر لیپولیز برای نواحی مختلفی از بدن که محل تجمع چربی میباشد نظیر شکم، پشت، پهلو، سینه (برای آقایان)، عانه( برای بانوان)، بازو ها، اطراف زانو، باسن و دیگر نواحی به کار میرود. در اینجا میتوانید نمیونه کارهای لیزر لیپولیز دکتر حمید رضوانی را مشاهده کنید. در لیزر لیپولیز به علت تابانیدن لیزر امکان برگشت چربی در مناطق اشعه دیده بسیار پایین میباشد. ( در صورتی که فرد پرخوری بی رویه نداشته و یا از قرص های چاق کننده استفاده نکند و به طور کلی زندگی عادی را پیش بگیرد) در این روش عوارض به حداقل میرسد و تنها به چند کبودی و قرمزی خلاصه میشود و فرد علاوه بر اینکه چند ساعت بعد از عمل مرخص میشود میتواند چند روز بعد به زندگی عادی بازگردد.

لیپولیز یا لیزرلیپولیز

روش انجام لیزر لیپولیز :

در این روش سوراخ بسیار کوچکی بعد از بی حسی موضعی ، در پوست ایجاد خواهد شد و از طریق این سوراخ کانولا به قطر یک تا دو میلی متر زیر پوست وارد میگردد . بعد از وارد شدن کانولا به آرامی به عقب و جلو حرکت داده می شود تا تابش لیزر زیر سلول های چربی برخورد کند و سبب پاره شدن دیواره سلول های چربی و در نهایت آزاد شدن چربی مایع ، در درون سلول میشود . این چربی مایع به راحتی توسط ساکشن با فشار کم خارج خواهد شد و یا توسط بدن متابولیز شده و از بین برود .

دوره نقاهت لیزر لیپولیز :

در این روش پس از عمل درد بسیار کم میباشد  و با داروی مسکن مناسب کنترل خواهد شد . ورم و کبودی در محل به مقدار کم عادی میباشد و بعد از مدتی برطرف میگردد . 3 الی 4 روز بعد از عمل، فرد قادر به انجام کارهای معمول روزمره خواهد بود .

محل های مناسب جهت لیپولیز :

منطقه ای از بدن که چربی به صورت موضعی رسوب کرده باشد ، جهت لیپولیز مناسب میباشد .

از جمله:

  • غبغب .
  • سینه در آقایان .
  • شکم، پهلو .
  • خارج و داخل ران .

 

معیارهای مهم جهت لیپولیز :

حجم چربی : حجم چربی در هر فردی متغیر می باشد ، اما افرادی که ضخامت چربی زیر پوستشان بین 1 تا 6 سانتیمتر است ، می توانند جزو کاندید های این عمل قرار بگیرند و افرادی که ضخامت چربی شان بیشتر یا کمتر از میزان نام برده است ، جهت انجام عمل لیپولیز مناسب نخواهند بود .

وضعیت پوست بیمار : اشخاصی که دچار افتادگی خفیف تا متوسط پوست می باشند ، می توانند جزو کاندیدهای عمل لیپولیز قرار گیرند ، اما در این میان افرادی که افتادگی شدید و وسیع پوست دارند ، لیپولیز به تنهایی نتوانسته باعث جمع شدگی یا کشیدگی پوست این بیماران گردد ، به همین علت اگر عمل لیپولیز به تنهایی در این افراد انجام شود ، نتیجه عمل ، پوستی شل و افتاده تر از قبل خواهد بود که در نتیجه امکان دارد برای بیمار این نتیجه ناخوشایند باشد . امروزه می توان با عمل لیپوابدومینوپلاستی ( به معنای حذف پوست اضافه پس از عمل لیپولیز ) این افراد هم جزو کاندیداهای عمل لیپولیز قرار بگیرند.

 

وضعیت قوام جداره شکم : افرادی که جداره شکم آنها شل میباشد ، به طور مثال : مانند خانم هایی که بارداری‌های متعددی داشته اند ، باز هم انجام عمل لیپولیز به تنهایی پاسخگو نخواهد بود و توصیه میشود این افراد از روش ابدومینوپلاستی  استفاده کنند که باعث تقویت جداره شکم می شود .

 

داشتن خواسته معقول : به طور کلی بیمارانی که توقع منطقی از کاهش وزن خود داشته باشند ، جزو کاندیدهای مناسب قرار خواهند گرفت ، ولی بلعکس اشخاصی که انتظار بیشتر از نتیجه معقول را در ذهن دارند ، توصیه میشود این عمل را انجام ندهند .

 

برای اطلاعات جامع تر به سراغ لیپولیز چیست؟ و لیپوماتیک چیست؟ بروید.

برای اطلاع از هزینه های این عمل به هزینه ی لیپولیز مراجعه کنید و برای دریافت پاسخ سوالات اختصاصی خود از طریق مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.

برای آشنایی لیپولیز پیشنهاد میکنم مقالات ناگفته های لیپولیز و سوالات رایج لیپولیز را مطالعه کنید.

دکتر حمید رضوانی – متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی