لیپوماتیک

لیپوماتیک یا لیپولیز اینفراسونیک چیست ؟ هر روزه جهت بهبود کیفیت و نتیجه بخشی عمل های جراحی روش های جدیدی به ظهور می رسد و تکنولوژی هر روزه سعی در بهبود و بی خطری روش های جراحی دارد. در طی 10 سال اخیر روش درمانی که به اختیار لیپولیز و یا خرد کردن جزئی نام گرفته است توانسته گوی سبقت را از سایر روش های درمانی در درمان چاقی های موضعی و چه در درمان چاقی وسیع برپاید.

لیپولیز یا خرد کردن چربی ها که امروزه با گرمای نور لیزر و یا ارتعاشات امواج صوتی دستگاهای اولتراسوند انجام می شود که با عناوین مختلفی چون لیپوماتیک ، لیزرلیپولیز، لیپولیزر اولتراسونیک ، اولترازد و غیره شناخته می شوند.

اما مثل هر تکنولوژی دیگری که به کمک بشر آمده است در نهایت بدست آمدن نتایج دلخواه ثمره دستان هنرمند و توانای بشری می باشد که در مورد رفع چربی های موضعیرفع چربی های موضعی نیز این مهم صدق می کند.

در این مقاله به اختصار در مورد دستگاه لیپوماتیک و نحوه عملکرد آن بر روی چربی های زائد نواحی مختلف بدن توضیح خواهیم داد.

برای آشنایی بیشتر با لیپولیز میتوانید مقاله ناگفته های لیپولیز را مطالعه کنید.

 

لیپوماتیک

 

دستگاه لیپوماتیک

دستگاه لیپوماتیک از پیشرفته ترین و مدرن ترین دستگاه های لیپولیز در جهان می باشد و روش مطمئن، موثر، بی خطر و دقیق در دستان پزشکان با تجربه می باشد و با بهره گیری از امواج صوت چربی های اضافه بدن ( شکم، پهلو ها، ران ها، بازو ها و غیره ) را تخلیه می نماید.

دستگاه لیپوماتیک اینفراسونیک هوای فشرده که توسط  کمپرسور ایجاد می شود را به کانولایی قابل انعطاف منتقل می کند و سبب سه نوع حرکت گردشی می شود ( لرزش، چرخش و تموج ) که در مجموع به آن گردش سه بعدی گفته می شود.

کانولا پس از وارد شدن به پوست از طریق سوراخ کوچکی وارد بافت چربی می شود و این حرکات سبب ایجاد امواج اینفراسونیک می شود که بافت چربی را بصورت انتخابی ( بدون آسیب رساندن به بافت های دیگر ) مورد هدف قرار می دهد و موجب خرد شدن و تخلیه چربی های ناحیه می گردد.

حرکات چرخشی و گردشی سه بعدی کانولای قابل انعطاف همچنین سبب تحریک سلول های فیبروبلاست پوست می شود و با تولید کلاژن بیشتر پوست آن ناحیه طی چند هفته تا چند ماه سفت تر خواهد شد و از افتادگی پوست تا حد چشمگیری جلوگیری خواهد کرد.

انجام این عمل در یک جلسه موجب حذف چربیهای موضعی خواهد شد و نتیجه عمل بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده می باشد هر چند که نتیجه نهایی حدود سه تا شش ماه پس از عمل نمایان خواهد شد لذا جمع شدن و سفتی پوست نیازمند گذر زمان و پوشیدن گن می باشد.

لاغری با دستگاه لیپوماتیک

این عمل بایستی در مراکز درمانی و اتاق عمل با رعایت استریلیتی انجام شود.

حضور متخصص بیهوشی جهت تزریق داروهای خواب آور و کنترل بیمار حین عمل، ایمنی کار را افزایش می دهد.

حضور تیم با تجربه شامل پزشک مجرب و با سابقه در این زمینه، متخصص بیهوشی متبحر و تیم پرستاری مجرب که مراقبت های پس از عمل در مدت چند ساعت بستری را انجام می دهند موجب افزایش ایمنی و راحتی بیشتر مراجعین خواهد شد.

نهایتا مراقبت های پس از عمل شامل تعویض پانسمان، پوشیدن گن و مصرف آنتی بیوتیک می باشد.

در این مرکز با بهره گیری از روش های مختلف لیپولیز بسته به شرایط مراجعان همواره ایمنی و رسیدن به نتیجه مطلوب مراجعان مدنظر می باشد.

 

 

مزایای لیپوماتیک Lipomatic نسبت به سایر روش ها :

 • در روش لیپوماتیک چربی به صورت یکنواخت در زیر پوست بوده و هیچ گونه بقایای چربی وجود نخواهد داشت ولی در روش های دیگر ساکشن چربی به صورت گلوله مانند در زیر پوست حس می شود و بقایای چربی ملموس می باشد.
 •  در روش لیپوماتیک طول مدت بستن گن کوتاه تر از سایر روش ها می باشد و به مدت دو هفته می باشد (برای جمع شدن بهتر پوست، بستن گن حدود 30 الی 40 روز پس از عمل توصیه می شود. ) ولی در روش ساکشن سنتی حدود 6 ماه و روش لیزر لیپولیز حدود 2 الی 4 ماه بستن گن الزامی است.
 • در روش لیپوماتیک نسبت به سایر روش های ساکشن، به علت آسیب کمتر به ترابکولاهای پوستی، جمع شدن پوست بهتر صورت می گیرد.
 • جراحی ليپوماتيک به وسیله بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار دردی نخواهد داشت، ولی در روش های دیگر ساکشن بعد از بی حسی موضعی چنانچه بیمار احساس درد و ناراحتی کند؛ نیاز به استفاده از داروهای آرام بخش و خواب اور و غیره می باشد.
 • در روش لیپوماتیک تورم و ترشحات بعد از عمل بسیار کمتر از سایر روش های ساکشن می باشد. پس از جراحی لیپوماتیک حداکثر 36 ساعت ترشح از محل ساکشن خواهیم داشت.

مزایای لیپوماتیک :

 •  در این روش احتمال رخ دادن عفونت بسیار ناچیز می باشد.
 • در روش جراحی لیپوماتیک تاکنون آبمولی چربی گزارش نشده است.
 • به طور کلی نیازی به بستری شدن بیمار نیست. (مگر با صلاح دید پزشک)
 • روش لیپوماتیک نسبت به سایر روش های ساکشن پس از عمل، خستگی و کوفتگی کمتری را همراه دارد.
 •  همان طور که گفته شد جمع شدگی پوست در روش لیپوماتیک نسبت به سایر روش ها بهتر است و در مواردی که پوست بیش از حد افتاده و شل می باشد نیاز به عمل جراحی است. در نتیجه عمل جراحی که پس از لیپوماتیک انجام می شود نسبت افرادی که با ليپوماتيک اقدام به تخلیه چربی خود نکرده اند، عمل جراحی محدودتری با برش های کمتری می باشد.
 • پس از جراحی ليپوماتيک ناف در جایگاه خود حفظ می شود و شلی و افتادگی پوست زیر شکم را می توان با برش برطرف نمود.

نکاتی در رابطه با لیپوماتیک :

حدود 6 الی 8 هفته بعد از جراحی لیپوماتیک ، ورم کاهش می یابد و نتیجه اصلی حدود 3 الی 6 ماه مشخص می شود.

برای ممنوعیت ورزش پس از عمل جراحی ليپوماتيک بهتر است خاطر نشان کنیم که شروع پیاده روی از روز اول پس از عمل بلامانع می باشد ولی انجام فعالیت های سنگین بدنی که منجر به افزایش فشار خون می شود، تا یک هفته پس از عمل، ممنوع می باشد.

 

لیپوماتیک

 

اقدامات قبل از لیپوماتیک

 1. کسانی که قصد لاغری با لیپوماتیک را دارند بهتر است پیش از اقدام به پیکرتراشی با این روش آزمایشاتی را که پزشک تجویز نموده است رعایت کند.
 2. به مدت یک هفته قبل از انجام پیکرتراشی با لیپوماتیک از داروهای رقیق کننده خون همچون وارافرین و آسپرین خودداری کنید.
 3. به مدت یک هفته از مصرف الکل و استعمال دخانیات پرهیز نمایید چرا که باعث بروز اختلال در روند بهبودی می شود.
 4. بیمار حتما برای انجام ليپوماتيک ناشتا مراجعه کند و به مدت 8 ساعت قبل از پیکرتراشی چیری میل نکند.

مراقبت های پس از لیپوماتیک

 1. به منظور جبران آب از دست رفته ی بدن به میزان کافی نوشیدنی های غیر الکلی بنوشید.
 2. پس از ليپوماتيک استراحت کافی داشته باشید و بعد از آن پیاده روی را آغاز کنید.
 3. پس از ليپوماتيک ممکن است درد مختصری احساس کنید که برای رفع آن مصرف مسکن های معمولی کفایت می کند.
 4. می توانید با ماساژ خونابه ها را از بدنتان خارج کنید.
 5. حتما پس از جراحی تا زمانی که پزشک تجویز می کند گن های مخصوص را به تن کنید.
 6. دارو های تجویز شده توسط پزشک را تا آخر مصرف کنید.
 7. پس از جراحی در ناحیه ی عمل شده تورم و کبودی ایجاد می شود که به طور معمول پس از یک ماه میزان تورم های ایجاد شده تا حد زیادی کاهش پیدا می کند و پس از 3 ماه به طور کامل برطرف می گردد.
 8. تا چند روز بعد از ليپوماتيک از نشستن بر روی صندلی خودداری نمایید.
 9. تا مدتی مصرف نمک را محدود کنید.
 10. تا یک هفته پس از عمل از انجام فعالیت های سنگین و ورزش اجتناب کنید.
 11. تا زمانی که منافذ باز اند از رفتن به محل هایی که احتمال آلودگی در آن ها وجود دارد مانند استخر پرهیز کنید.

عوارض لیپوماتیک چیست ؟

بسیاری از افراد در جلسه مشاوره درباره عوارض لیپوماتیک می پرسند که باید به آن ها بگوییم که اگر فرد برای انجام این روش پیکرتراشی به بهترین پزشک مراجعه کند و مراقبت های قبل و بعد از آن را رعایت نماید دچار عارضه ای نخواهد شد.

تنها عیب این روش تورم و کبودی می باشد که امری طبیعی بوده و به مرور زمان رفع می شود و جای نگرانی در آن وجود ندارد.

هزینه لیپوماتیک چقدر می باشد؟

هزینه پیکرتراشی با لیپوماتیک با توجه به ناحیه تحت درمان و میزان چربی که در آن بخش وجود دارد ، دستمزد پزشک ، هزینه آزمایشات و داروها و غیره تعیین می شود.

 

 

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی

( لیپوماتیک , لیپولیز , ابدومینوپلاستی , ماموپلاستی )