ماموپلاستی و شیردهی

ماموپلاستی و شیردهی
آذر ۲۹, ۱۳۹۵

ماموپلاستی و شیردهی

به عمل زیبایی سینه ماموپلاستی گفته می شود که جهت کوچک کردن سینه بانوان و قرینه کردن سینه ها در خانم ها مورد استفاده قرار میگیرد . در این مقاله به بررسی موضوع ” ماموپلاستی و شیردهی ” خواهیم پرداخت .

ماموپلاستی و شیردهی

جراحی ماموپلاستی ( جراحی کوچک کردن سینه ) نوعی جراحی پلاستیک محسوب می شود ، این جراحی به سه روش زیر انجام میگردد .

  • با برش بزرگ (دور هاله سینه، خط وسط و زیر سینه، برش لنگری)
  • با برش کوچک (دور هاله سینه و خط وسط، برش سوراخ کلید)
  • با برش بزرگ و با برداشتن سر سینه و پیوند مجدد آن

به طور کلی تفاوت روش ماموپلاستی ( جراحی کوچک کردن سینه ) در برش هایی میباشد که در سطح سینه انجام میگیرد.

 

ماموپلاستی با برش بزرگ ( ماموپلاستی و شیردهی ) :

در روش ماموپلاستی با برش بزرگ بین دور هاله سینه ، خط وسط و زیر سینه یک برش لنگری داده می شود که به آن ماموپلاستی جراحی با برش بزرگ گفته میشود . این روش مناسب است برای  سینه های بسیار بزرگ که از هر سینه نیاز است 800 گرم از بافت خارج گردد . در این روش هاله دور سینه نیز اغلب برش داده خواهد شد به دلیل اینکه گاها به دلیل بزرگی بیش از حد سینه ، هاله نیز از سایز طبیعی خود خارج میگردد و در محل اصلی خود قرار نخواهد گرفت . جهت حفظ زیبایی جراح متخصص این هاله را برش داده و در محل طبیعی خود قرار می دهد . این عمل زیبایی سینه معمولا در طی بیهوشی کامل انجام می گردد . در این روش بلافاصله در انتهای جراحی ماموپلاستی فرم و شکل سینه به حالت نرمال و دلخواه تبدیل می شود .

 

ماموپلاستی با برش کوچک ( ماموپلاستی و شیردهی ) :

در روش عمل ماموپلاستی با برش کوچک ، در اطراف هاله سینه و خط وسط برش که مانند سوراخ کلید میباشد ایجاد می کنند . از متداول ترین روش های جراحی با برش کوچک به سه روش زیر نیز میباشد:

  • پایه عروقی فوقانی
  • با پایه عروقی داخلی
  • پایه عروقی داخلی – فوقانی

به دلیل اینکه پوست باقی مانده برای بافت سینه زنده باشد و حس داشته باشد باید به آن خون برسد که این خون رسانی از طریق پایه عروقی میسر می شود .  به طور کلی این روش مناسب برای سینه های میباشد که به شکل متوسط بزرگ می باشند و حداکثر مقدار چربی و بافت خارج شده از پستان باید کمتر از 800 گرم باشد .

 

ماموپلاستی با برش بزرگ و با برداشتن سر سینه و پیوند مجدد آن ( ماموپلاستی و شیردهی ):

در این روش پس از بیهوشی فرد ، در دورتادور نوک و هاله سینه برش بزرگی ایجاد می کنند . سپس پس از خارج نمودن بافت لازم و کشیدگی پوست مجدداً نوک سینه را به محل خود متصل می کنند .

قبل از انجام جراحی ماموپلاستی برای اغلب خانم ها یک سری سوال درباره چگونگی انجام کار ، نحوه بهبود و تاثیر پذیری و همچنین اینکه آیا می توانند پس از انجام جراحی ماموپلاستی باردار شوند و شیردهی انجام بدهند یا نه ؟ اینها سوالاتی هستند که برای اکثر خانم ها پیش می آید  . میتوان گفت جواب این سوالات بسته به این خواهد داشت که از چه روشی جهت ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه بانوان استفاده شود . در روش جراحی با برش بزرگ به عروق و آرئول آسیب وارد نخواهد شد و در نتیجه  فرد می تواند شیردهی انجام دهد . اما در روش های دیگر معمولا بافت شیر دهی آسیب می بیند و فرد نمی تواند شیردهی داشته باشد و یا احتمال دارد قسمتی از بافت شیردهی آسیب ببیند که در این صورت فرد می تواند کودک خود را شیر بدهد اما شیر آن برای فرزند کافی نخواهد بود و باید در کنار شیردهی از مکمل های غذایی مناسب استفاده گردد .

 

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی ( لیپوماتیک , لیپولیز , ابدومینوپلاستی , ماموپلاستی )

دکتر حمید رضوانی