ماموپلاستی

برخی بانوان به دلایلی نظیر بارداری، چاقی، یائسگی، مصرف داروهای هورمونی و ژنتیک سینه های بسیار بزرگی دارند که وزن زیاد سینه ها منجر به برجسته شدن شیاری در بین دو کتف، دردهای مزمن پشت و شانه و قاعده گردن، عفونت مکرر در زیر و وسط سینه، از دست دادن اعتماد به نفس به دلیل عدم تناسب سینه ها و غیره می شود. به کمک جراحی زیبایی سینه که به آن ماموپلاستی گفته می شود این مسئله به راحتی قابل حل است.

عمل ماموپلاستی شامل برداشتن چربی سینه و بافت غددی و پوست اضافی سینه ها، شکل دهی مجدد و متقارن سازی سینه ها و تغییر محل هاله نوک سینه می باشد.

ماموپلاستی باید بعد از تکمیل رشد سینه ها یعنی پس از طی سن بلوغ انجام شود. ماموپلاستی برای افرادی که تصمیم به بارداری در آینده دارند، اشخاص سیگاری، افرادی که دارای اضافه وزن زیادی هستند و یا افرادی که داروهای ضد التهابی نظیر وارفارین، آسپرين و بارداری مصرف می کنند؛ انجام نمی شود.

 

ماموپلاستی

 

مراحل ماموپلاستی :

ماموپلاستی توسط برش هایی بر روی سینه و برداشتن بافت غددی، پوست و چربی اضافی انجام می شود . زمانی که بزرگی سینه مربوط به ازدیاد چربی باشد ( نه پوست اضافه) بنا به تشخیص جراح، این چربی اضافه به روش لیوساکشن تخلیه می شود.

در جلسه مشاوره با پزشک جراح که پیش از درمان صورت می گیرد با توجه به در نظر گرفتن تمایل بیمار، براساس شرایط فردی، اندازه و ترکیب سینه، میزان برداشت مورد نیاز و تشخیص جراح ؛ روش کوچک کردن اندازه ی سینه تعیین می شود. در ماموپلاستی بی حسی به صورت بی هوشی عمومی و یا تزریق داخل وریدی مسکن، انجام می شود.

انواع برش های ماموپلاستی شامل موارد زیر می باشد :

 1. برش های کوچک : این برش ها برای سینه هایی که آویزان نبوده و بیشتر از چربی اضافه تشکیل شده اند، کاریرد دارد. در همچین مواردی برای کوچک کردن سینه از لیپوساکشن استفاده می شود.
 2.  برش دایره ای شکل اطراف هاله سینه(dounut) : برشی است که تنها در دور هاله سینه ایجاد می شود.
 3.  برش سوراخ کلید (lolly pop, keyhole) : به برشی که دور هاله سینه و خط عمودی از زیر آن تا چین طبیعی زیر سینه انجام می شود، به اصطلاح برش سوراخ کلید گفته می شود.
 4.  برش لنگر شکل یا T معکوس (anchor, wise patern) : در سینه های بسیار بزرگ و افتاده که بافت اضافی دارند، و یا سینه هایی که پوست اضافه زیادی داشته باشند؛ از برش لنگری برای اصلاح شکل سینه استفاده میشود. این روش از ۳ خط برش شامل برش اطراف هاله سینه، برش عمودی از هاله سینه تا چین طبیعی زیر سینه و برش افقی به موازات چین زیر سینه تشکیل شده است.

 

 

ماموپلاستی

 

برداشت و تغییر موقعیت بافت ها :

پس از انجام برش جراحی، نوک سینه (که به خون رسانی و عصب اصلی خود متصل است) تغیر محل داده می شود. اگر نیاز به تغییر اندازه هاله نوک سینه است؛ قطر هاله سینه توسط برداشتن پوست آن، کاهش پیدا می کند. بافت سینه ی باقیمانده کوچک شده بالا آورده و شکل داده می شود.

بستن برش ها :

برای شکل دادن به سینه تازه ساخته شده، برش ها در عمق سینه بخیه زده می شوند و پس از آن نوبت به بخیه زدن پوست می رسد، که پوست توسط نوار چسب جراحی یا چسب پوستی بسته می شود. خطوط حاصل از برش دائمی می باشند ولی لازم به ذکر است این خطوط در زیر سوتین و یا لباس شنا پنهان می شوند و دیده نمی شوند.

نتیجه بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده می باشد و با گذشت زمان تورم ناشی از عمل جراحی از بین رفته و خطوط ناشی از برش ها کمرنگ می شوند.

 

ماموپلاستی

 

اقدامات قبل از ماموپلاستی به شرح ذیل می باشد:

 • یکی از مهم ترین اقدامات قبل از انجام جراحی زیبایی سینه یا ماموپلاستي انتخاب یک پزشک خوب و مجرب می باشد.
 • پس از انتخاب پزشک باتجربه می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید یا در گوگل جستجو کنید.
 • حتما برای اطمینان از انتخاب پزشک خود نمونه کارهای او را مشاهده کنید و میزان رضایت بیماران او را بسنجید.
 • آزمایشاتی را که تجویز شده است حتما پیش از مراجعه برای ماموپلاستی انجام دهید.
 • به مدت دو هفته قبل از انجام جراحی سینه از مصرف داروهای رقیق کننده خون همچون وارفارین و آسپرین خودداری کنید.
 • به مدت دو هفته قبل از جراحی زیبایی سینه از مصرف الکل و داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید.
 • در صورتی که قبل جراحی انجام داده اید و دچار مشکل شده اید حتما به اطلاع پزشک خود برسانید.
 • بیمار بهتر است برای انجام جراحی سینه حتما ناشتا مراجعه کند.

 

ماموپلاستی

 

مراقبت های بعد از ماموپلاستی به شرح ذیل می باشد:

 • به مدت 48 ساعت پس از عمل برای کاهش تورم و کبودی از کمپرس یخ استفاده کند.
 • از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین جدا خودداری کنید.
 • داروهایی را که پزشک برای تان تجویز کرده است راس ساعت استفاده کنید.
 • سوتین بعد از عمل ماموپلاستی را تهیه کرده و به طور مرتب استفاه کنید.
 • جلسات معاینه را به طور مرتب شرکت کنید.
 • بعد از جراحی سینه ممکن است دچار بی حسی در سینه شوید که امری طبیعی بوده و به مرور زمان رفع می شود.

هزینه ماموپلاستی چقدر می باشد؟

هزینه ماموپلاستی با توجه به دستمزد پزشک ، هزینه بیمارستان ، هزینه متخصص بیهوشی ، هزینه آزمایشات و داروها و غیره تعیین می شود.

 

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی

( لیپوماتیک , لیپولیز , ابدومینوپلاستی , ماموپلاستی )