مزایای لیزر لیپولیز نسبت به لیپوساکشن :

امروزه روش‌های درمانی زیادی جهت از بین بردن سلولیت‌ها و تجمع‌ چربی‌های اضافه در بدن وجود دارد . در این مقاله دو روش لیزر لیپولیز و لیپوساکشن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در ادامه به موضوع ” مزایای لیزر لیپولیز نسبت به لیپوساکشن ” میپردازیم که این مزایا شامل موارد زیر میباشد : مزایای لیزر لیپولیز
• لیزر لیپولیز تحت بی حسی موضعی انجام می شود، در صورتی که در لیپوساکشن به خصوص برای حجم های بالای چربی از بیهوشی عمومی نیز استفاده می شود.
انجام لیپوساکشن در ناحیه شکم منجر به افتادگی و شلی پوست می شود ولی در لیزر لیپولیز افتادگی و شلی پوست نخواهیم داشت زیرا تابش ليزر به زير پوست سبب ساخت كلاژن و جمع شدگی و سفتی پوست می شود به دلیل اینکه لیزر لیپولیز دارای دو طول موج می باشد یک طول موج چربی ها را به صورت نیمه مایع درآورده (که این چربی ها در بدن متابولیسم شده و یا اینکه توسط فشار از بدن خارج می شوند) . و طول موج دیگر پوست را سفت می کند. لازم بع ذکر است تاباندن لیزر در لایه های سطحی سبب رفع سلولیت می شود.
• در لیپوساکشن ‌هایی که با آبدومینوپلاستی همراه معمولا خطر آمبولی وجود دارد و حتی بیمار ممکن است با خطر مرگ رو به رو شود ولی در روش لیزر لیپولیز خطر آمبولی وجود ندارد زیرا گرمای ناشی از لیزر سبب بسته شدن انتهای عروق لنفاوی می ‌شود.
• ليزر ليپوليز عمل ظريفی می باشد که نسبت به روش لیپوساکشن، با دستكاری كمتری انجام می شود. به علت ظرافت بالای کار با لیزر فیبروز بافتی و برجستگی نخواهیم داشت و نتایج نهایی کاملا رضایت بخش می باشد؛ در صورتی که در لیپوساکشن آثار ناهمواری در سطح پوست مشاهده می شود.
• از مزیت های ديگر لیزر لیپولیز درد و تورم و کبودی بسيار کمتر نسبت به روش لیپوساکشن می باشد.
• در لیزر لیپولیز کاهش سایز بیشتر از لیپوساکشن بوده و این کاهش سایز تا مدت ها پس از عمل ادامه خواهد داشت.
• در لیپوساکشن سنتی در یک جلسه حجم زیادی از بافت چربی از بدن خارج می شود که این مسئله عوارضی را در پی خواهد داشت، ولي در روش لیزر لیپولیز (که روش نوین رفع چربی های موضعی می باشد) . عوارض بسیار کم و ناچیزی وجود دارد و نتايج كيفی و زيبايي لیپولیز بسيار مطلوب تر از لیپوساکشن می باشد. تكنولوژی لیپولیز در ايتاليا ،انگلستان ، ژاپن، برزيل ، سوئد کاربرد وسیعی دارد و در 2 سال اخير این روش مدرن رفع چربی موضعی، در ايران نیز استفاده می شود .
• زمانی که حجم بافت چربی كمتر از 500 گرم باشد، مي توانیم از روش ليزر ليپوليز و يا ليپوساكشن استفاده كنیم ولی هنگامی که حجم چربی های موضعی بيش از 500 گرم باشد؛ از لیزر ليپوليز در جلسات پیاپی استفاده می کنیم تا به نتیجه مطلوب دست یابیم.
• در لیزر لیپولیز بیمار می تواند در طی 1 الی 2 روز به فعالیت های روزانه خود بپردازند در صورتی که در لیپوساکشن دوران نقاهت نسبت به لیپولیز بیشتر است و انجام ماساژهای اولتراسونیک از موارد مهم بعد از عمل لیپوساکشن می باشد.

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی