ملاحظات پس از لیپوماتیک

ملاحظات پس از لیپوماتیک
آبان ۹, ۱۳۹۵

ملاحظات پس از لیپوماتیک :

امروزه یکی از رایج ترین روش های رفع چاقی لیپوماتیک می باشد که بدون نیاز به بیهوشی و در یک جلسه حجم زیادی از چربی های اضافه بدن تخلیه می شود. بدیهی است پس از انجام هر عملی با توجه به نوع آن عمل نکاتی را باید رعایت نمود. در این مقاله به بررسی ” ملاحظات پس از لیپوماتیک ” می پردازیم.
از جمله ملاحظات پس از لیپوماتیک این است که بیمار با یک همراه از کلینیک مرخص شود زیرا حین عمل داروهای بی حسی و آرام بخش استفاده می شود.
عموما تخليه چربي و لیپوماتیک با بي حسی موضعی انجام می شود در نتیجه آن بیمار می تواند پس از عمل به رژیم غذایی معمولی خود برگردد.
یکی دیگر از ملاحظات پس از لیپوماتیک نوشیدن مایعاتی نظیر آب، آب میوه و نوشیدنی های غیر الکلی به مقدار کافی برای جلوگیری از اتلاف آب بدن، می باشد. به طور حتم باید 48 ساعت قبل و بعد از عمل از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری نمود.ملاحظات پس از لیپوماتیک
در ساعات اولیه پس از عمل لیپوماتیک، استراحت مطلق توصیه می شود و حدود 18 ساعت پس از عمل بیمار نباید رانندگی کند.
از جمله ملاحظات پس از لیپوماتیک این است که فرد در صورت تمایل در روز يا بعد از ظهر تخليه چربی، پیاده روی کوتاهی می تواند داشته باشد.
یکی دیگر از ملاحظات پس از لیپوماتیک اجتناب بیمار از نشستن 90 درجه می باشد. هنگام مشاهده شل شدگی اولیه بیش از حد پوست ناحیه شکم، بیمار تا 3 روز پس از عمل از نشستن 90 درجه باید خودداری کند به دلیل اینکه در صورت نشستن 90 درجه پوستی که شل شده است دچار چین خوردگی می شود و مایعات در بین سپتوم های پوست حبس شده و این مایعات همراه با سرومای تشکیل شده موجب سفتی پوست زیر شکم می شود به همین دلیل برای جلوگیری از رخ دادن این مسئله به بیمار توصیه می شود بجای نشستن 90 درجه، لم بدهد و یا اینکه دراز بکشد و راه برود.
هرچه فعالیت بیمار در روزهای اولیه پس از عمل بیشتر باشد، دفع مایعات نیز بهتر انجام می شود. در نتیجه روز بعد از انجام جراحی لیپوماتیک، بهتر است بیمار فعالیت های فیزیکی روزمره خود را انجام دهد و 2 الی 4 روز پس از عمل بیمار می تواند ورزش را شروع کند به شیوه ای که با 25 درصد شدت ورزش نرمال خود شروع کرده و به تدریج فعالیت های ورزشی خود را طی روزهای آتی افزایش دهد.
برخی از افراد هنگام مشاهده خون از حال می روند و غش می کنند. این تیپ بیماران عزیز باید زمان تعویض پانسمان خونی و یا لباس خود از مشاهده آن خودداری کنند تا مشکلی برایشان پیش نیاید.
صبح بعد از زايمان، بانوان باردار اگر پس از ادرار سریعا بایستند ممکن است از حال بروند و غش کنند که به آن سنکوپ پس از ادارار گفته می شود. همچنین صبح بعد از تخلیه چربی به روش لیپوماتیک نیز این مورد مشابه ممکن است رخ دهد در نتیجه پس از ادارار کردن بیمار باید به آرامی بایستد و بهتر است درب سرویس بهداشتی و حمام را قفل نکند تا در صورت نیاز به کمک با مشکل مواجه نشود و دیگر اینکه اگر بیمار دچار سرگیجه شد بهتر است سریعا بنشید و یا دراز بکشد.

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی