نکاتی در رابطه با لیزر لیپولیز

نکاتی در رابطه با لیزر لیپولیز
مهر ۲۶, ۱۳۹۵

لیزر لیپولیز

نکاتی در رابطه با لیزر لیپولیز:

لیزر لیپولیز عمل جراحی غیر تهاجمی میباشد. عمل لیپولیز مورد تایید سازمان FDA است که بدون نیاز به بی‌ هوشی و با استفاده از بی ‌حسی موضعی انجام می شود. در روش لیزر لیپولیز پس از انجام بی‌ حسی موضعی و تزریق مایع تاموسنت، سوراخ بسیار کوچکی در پوست ایجاد شده و از طریق این سوراخ کانولایی به قطر 3تا 4 میلی‌متر در زیر پوست فرو می رود، سپس کانولا را به آرامی به سمت عقب و جلو حرکت می دهند تا با برخورد تابش لیزر به زیر سلول های چربی، دیواره سلولی چربی ها پاره شده در نتیجه چربی مایع ، درون سلول آزاد می شود. چربی مایعی که درون سلول آزاد شده است را می توان به وسیله ساکشن با فشار کم خارج کرد و یا اینکه در بدن این چربی ها سوخت و ساز شده و از بین می روند.

لیزر لیپولیز

قبل از انجام عمل لیپولیز مایعی به نام مایع تاموسنت داخل چربی تزریق می شود و می توان گفت مهمترین بخش در روش لیزر لیپولیز، به کار گیری حجم مناسبی از مایع تاموسنت است و اینکه در هر موضع بدن فرد چه حجم مناسبی از مایع تاموسنت باید تزریق شود؛ این امر مستلزم مهارت و تخصص پزشک می باشد تا نتیجه مطلوب و مورد رضایتی حاصل گردد. دومین نکته ای که حائز اهمیت است نوع دستگاه لیزر می باشد؛ که برای نتیجه گیری مطلوب از دستگاه لیزر کم توان استفاده می شود و یا اینکه از دستگاه لیزر پرتوان با طول موج معین.

پس از تزریق مایع تاموسنت و انجام لیپولیز، لیزر باید به مقدار کافی به پوست فرد تابیده شود. عمل تابش لیزر باعث تحریک سلول‌های پوست بیمار شده و سبب تولید کلاژن بیشتری می شود تا پوست بیمار به مرور زمان حالت اولیه خود را بازیابی کند و درنتیجه از شلی پوست جلوگیری خواهد شد.

اگر حجم مناسبی از چربی خارج نشود؛ منجر به شل شدن پوست، فرورفتگی و شکل ناهموار پوست در آن موضع می گردد.

اگر میزان چربی‌های موضعی بیش از 500گرم باشد و یا اینکه قطر چربی بیش از 2سانتی متر باشد یا بیش از 25 درصد وزن ایده‌آل، اضافه وزن وجود داشته باشد؛ طی جلسه مشاوره قبل از عمل که با پزشک متخصص خود خواهید داشت از سایر روش های حذف چربی ‌های موضعی بهره‌مند خواهید شد. درنتیجه اشخاصی که شاخص توده ای بدن آن ها(BMI) بالاتر از 30 می باشد، برای لیزر لیپولیز کاندید مناسبی نیستند.

همان طور که در مقالات قبلی لیپولیز خاطر نشان کردیم؛ بخشی از عمل لیپولیز مراقبت های پس از عمل می باشد و هرچه این مراقبت ها و ملاحظات بهتر انجام شود نتیجه نهایی مطلوب و مورد رضایت خواهد بود. از جمله نکاتی که پس از عمل باید به آن دقت شود؛ استفاده از گن های مناسب است که سبب جلوگیری از تجمع مایعات و شلی پوست بیمار می شود.
دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی