پیکرتراشی

پیکرتراشی
1 مهر ۲۰, ۱۳۹۵

پیکرتراشی :

یکی از دستاوردهای مهم پزشکی پیکرتراشی می باشد که داشتن اندامی دلخواه را برای بسیاری از مردم فراهم می کند . ولی به دلیل تازگی و نوین بودن این روش ، هنوز در جامعه تا حد زیاد شناخته شده نیست . پیکرتراشی در برگیرنده روش های تهاجمی و غیر تهاجمی می باشد . توسط این روش افراد اندام های مختلف بدنشان را به شکل و مدل مورد علاقه خود عمل کرده و اندام هایی متناسب با ظاهری زیبا ، خواهند داشت؛ به همین علت واژه پیکرتراشی در علم پزشکی و هنر یکسان می باشد و در هر دو علم به معنای فرم دهی بدن می باشد. پیکر تراشی برای افرادی مفید و سودمند است که دچار تجمع چربی اضافه در نواحی شکم و پهلو ، بازوها ، غبغب ، پشت ، قسمت داخلی و خارجی ران هستند و یا اینکه دچار چاقی مفرط نمی باشند.

پیکرتراشی

قبل از پیکرتراشی جلسه مشاوره ای توسط پزشک گذاشته می شود که در این جلسه پارامترهایی نظیر قد و وزن بررسی شده و تناسب اندام فرد مراجعه کننده آنالیز خواهد شد ؛ در نتیجه برای اندامی که خواهان تغییر است برنامه ریزی می شود. در این جلسه مسایلی مانند شیوه زندگی فرد ، شغل ، تغذیه ، میزان فعالیت بدنی بررسی خواهد شد. برای خانم ها تمایل به حاملگی و شیردهی نیز بررسی می شود. در این جلسه ، مزایا و معایب و میزان اثر عمل پیکرتراشی بیان می شود و برنامه ریزی کلی برای فرد صورت می گیرد.

بیمارانی که خواهان پیکرتراشی ( لیپوساکشن یا لیزر لیپولیز ) هستند پس از عمل باید تناسب اندام خود را حفظ کرده و مراقب اضافه وزن خود باشند ، زیرا جراح تنها عوارض چاقی را از بین می برد و این بیمار است که باید از چاق شدن مجدد خود ، جلوگیری کند.

برای موفقیت در پیکرتراشی ، داشتن پوستی مناسب ، لازم و ضروری میباشد. پوست خوب به پوستی گفته می شود که ترک‌های زیادی نداشته و دچار شلی و افتادگی زیادی نباشد. لازم به ذکر است در پیکرتراشی پوستی برداشته نمی‌شود و تنها چربی های اضافه تخریب و از بدن خارج می شوند. در نتیجه پوست به حال خود رها می‌شود ، تا به صورت طبیعی و به تدریج جمع شود. جمع شدگی پوست پس از عمل، در همه ی افراد به طور یکسان رخ نمی دهد. مانند وضعیت پوست شکم بانوان باردار پس از بارداری ، که در همه ی خانم ها پوست به طور یکسان جمع نمی شود.

روش های مختلف پیکرتراشی :

الف) روش های جراحی : شامل جراحی پلاستیک شکم ، ران، بازو، سینه ( مامو پلاستی ، ایمپلنت سینه، لیفتینگ سینه)

ب) روش های بدون جراحی برای تخلیه چربی : لیپوساکشن ، لیپولیزر، لیپوماتیک ، ایمپلنت سینه وbodyjet

ج) حجم دهی به روش تزریق چربی و یا پروتز باسن و ساق پا و …

د) روش های غیر جراحی : cavilation ، LPG و RF، امبدینگ ، مزوتراپی.

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی