چاقی موضعی چیست ؟

چاقی موضعی در شکم از شایع ترین چاقی ها در بدن به شمار می آید . متاسفانه چاقی موضعی در ناحیه ی شکم هم در آقایان و هم در خانم ها دیده می شود . چاقی موضعی در هر سنی ممکن است ایجاد گردد البته هر چقدر که سن بالاتر می رود درصد افراد با شکم های بزرگتر بیشتر می شود . در ادامه موضوع ” چاقی موضعی چیست ؟ ” را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

چاقی موضعی چیست ؟

افراد مبتلا به چاقی موضعی به دو دسته تقسیم می شوند :

  • کسانی که اضافه وزن دارند .
  • افرادی که دارای وزن نرمالی می باشند ولی شکم های بزرگ و چاقی دارند .

لایه های شکم از سطح تا به عمق شامل موارد زیر می باشند :

پوست : بخش مهمی از شکل شکم به قوام سطح پوست آن بستگی دارد . این مشکل اکثرا در خانم ها که دچار ترک و شلی پوست می باشند ایجاد می گردد .

چربی زیر پوست و سلولیت :

در شکل و نوع برآمدگی شکم ، میزان تجمع و ذخیره ی چربی در زیر پوست یا هیپودرم تاثیر گذار می باشد . سلولیت در شکم خانم ها کمتر و در شکم آقایان بیشتر دیده می شود که مخصوصا در ناحیه ی زیر شکم ایجاد و انباشته می شود .

ماهیچه های دیواره شکم :

ماهیچه های شکم شامل ماهیچه های مستقیم و ماهیچه های مایل می باشند . ماهیچه های رکتوس قادر به جمع نگه داشتن شکم و ماهیچه های ابلیک مسئول جمع نگه داشتن پهلو ها هستند .

چربی احشایی :

علاوه بر لایه ی زیر پوست که در بین عضلات و پوست قرار دارند ، در لایه ی عمقی پشت عضلات و اطراف دیواره های شکم ، روده ها و … نیز چربی زیادی ذخیره می شود که به آن ها چربی احشایی گفته می شود .

احشای شکم :

بیشترین عامل تاثیر گذار در بزرگی موضعی شکم ارگان ها و اندام های درون حفره ی شکم می باشند که شامل روده ها و معده هستند . پرخوری و امتناع این ارگان ها موجب بزرگی شکم و چاقی موضعی در افراد می شود .

 

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی ( لیپوماتیک , لیپولیز , ابدومینوپلاستی , ماموپلاستی )

دکتر حمید رضوانی